Profesionalus alkotesteris įprastai naudojamas darbuotojų ir kitų asmenų blaivumo tikrinimui, vietose, kur reglamentuojamos neblaivumo (girtumo) taisyklės.
Šioje skiltyje apžvelgsime esminius parametrus, kurie padės nuspręsti, kokio tipo profesionalų alkotesterį pasirinkti.
Esminiai profesionalaus alkotesterio parametrai
Jutiklis. Darbuotojų tikrinimui reikia naudotį elektrocheminį alkotesterį (idealiu atveju, su pilno dydžio platinos jutikliu). Elektrocheminiai alkotesteriai yra žymiai tikslesni už puslaidininkį jutiklį turinčius prietaisus, greičiau atlieka matavimus ir atsistato po atlikto testo, juos galima naudoti itin intensyviems, dažniems patikrinimams kiekvieną dieną.
Pūtimo srauto kontrolė. Neleidžia atlikti testo tol, kol negaunamas pakankamas oro kiekis testo atlikimo metu. Tai itin svarbi funkcija, užtikrinanti, kad testas visada būtų atliktas tinkamai, o rezultatas tikslus.
Testo atlikimas be antgaliuko. Ekonomiška funkcija, skirta pirminiam patikrinimui. Jei alkotesteris gali atlikti matavimus be antgaliuko, tokiu būdu sumažėja išlaidos pačių antgaliukų sunaudojimo kaštams. Tiesa, matavimas be antgaliuko nėra toks tikslus, tad kilus įtarimui, visada reikia atlikti papildomą bandymą su antgaliuku.
Savidiagnostikos, kalibravimo priminimo funkcijos. Alkotesteris su šiomis funkcijos kiekvieną kartą atlieka diagnostiką ir informuoja, jei prietaiso veikimas yra išsiderinęs. Tai itin svarbu, kadangi išsikalibravęs ar nekorektiškai veikiantis prietaisas sąlygoja netikslius testo rezultatus.
Metrologinė patikra. Alkotesteriams, kurie yra įtraukti į Lietuvos matavimo prietaisų registrą, galima atlikti metrologinę patikrą (atitikimą techniniams reikalavimams). Metrologinės patikros sertifikatas alkotesteriams galioja 6 mėnesius nuo patikros atlikimo dienos.
Pasirinkimo galimybės
Vairuotojų, darbuotojų, kitų asmenų tikrinimui galima rasti įvairaus tipo ir techninių charakteristikų profesionalius alkotesterius.
Rankiniai alkotesteriai įprastai skirti mobiliam naudojimui, kada reikia patikrinti asmenų blaivumą įvairiose darbo vietose.
Stacionarūs alkotesteriai tikrina ne tik asmens blaivumą, bet ir gali kontroliuoti praėjimo (pavyzdžiui, patekimo į patalpas) sistemas, identifikuoti konkrečius asmenis, o atlikto bandymo informaciją perduoti administracijai nustatytu būdu (pavyzdžiui, siunčiant pranešimą į el.paštą, SMS žinutę ar kitu būdu).
Transporto priemonių užvedimą blokuojantys alkotesteriai (alkoblokai) kontroliuoja, kad vairuotojas ne tik negalėtų užvesti transporto priemonės, jei yra neblaivus (pagal nustatytas leidžiamas ribas), bet ir vykdo prevencinę kontrolę, atsitiktinai prašydami atlikti bandymą ir kelionės metu.
Ką pasirinkti?
Identifikuokite aiškų tikslą, kurį norite pasiekti bei įvertinkite visus galimus kaštus.
Jei tikrinamų asmenų skaičius įmonėje nėra didelis (iki 10), galite apsvarstyti ir pusiau profesionalaus, elektrocheminį jutiklį turinčio alkotesterio įsigijimą. Svarbu tik atkreipti dėmesį, ar alkotesteris yra registruotas Lietuvos metrologinių prietaisų sąraše. Tokiems alkotesteriams galima atlikti metrologinę patikrą. Rekomenduojame atkreipti dėmesį į alkotesterius Mars Selfy ir Drager. Šie alkotesteriai turi visas reikiamas funkcijas ir darbines savybes tinkamam darbuotojų patikros vykdymui.
Jei kasdien tikrinamų asmenų skaičius yra ženkliai didesnis, rekomenduojame rinktis profesionalius Lifeloc FC serijos alkotesterius. Šie prietaisai pasižymi puikiomis darbinėmis savybėmis tikrinant didesnį asmenų skaičių, o priklausomai nuo pasirinktos komplektacijos, jam galima atlikti kalibravimą darbo vietoje, prijungti prie spausdintuvo (rezultatų spausdinimui), ar perkelti matavimo duomenis į kompiuterį.
Turint didesnį biudžetą, vairuotojų tikrinimui rekomenduojame rinktis alkoblokus. Sistema veikia savarankiškai, tad nereikia kasdien patiems tikrinti vairuotojų, turi įvairaus lygio apsaugos sistemas, neleidžiančias išvengti testo ir apsaugo nuo apgaulės.
Teisingas testo atlikimas ne tik užtikrina tikslų rezultatą, bet ir apsaugo prietaisą nuo galimo pažeidimo
Alkotesteris turi būti naudojamas griežtai laikantis visų nustatytų reikalavimų, nurodytų prietaiso instrukcijoje. Pavyzdžiui, negalima atlikti testo nepraėjus bent jau 15-20 minučių po alkoholio, vaistų vartojimo, įvairių burnos skysčių naudojimo, rūkymo. Taip pat svarbu testus atlikti numatytoje aplinkos temperatūroje ir drėgmėje. Šie veiksniai ne tik gali iškreipti testo rezultatus, bet ir neigiamai paveikti prietaiso jutiklį ir bendrą tarnavimo laiką.
MŪSŲ REKOMENDUOJAMI PROFESIONALŪS ALKOTESTERIAI